zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Maj Miesiącem Fotografii również w ZPAF Gallery.

Już 18 maja 2013 r. o godz. 13:00 zapraszamy wszystkich do ZPAF Gallery na wernisaż prac holenderskiej artystki Milou Abel.

Będzie to jedna z wystaw programu głównego tegorocznego Miesiąca Fotografii skoncentrowanego na temacie „peryferia mody”.

Milou Abel

Jestem tobą

Pewnego dnia młoda fotografka spotyka na ulicy kobietę. Właściwie widzi ją na ulicy po raz kolejny, ale wtedy jeszcze się nie znają. Nieznajoma za każdym razem jest ubrana inaczej, czym zwraca na siebie uwagę artystki, która wyczuwa w niej jakiś rodzaj interesującej intensywności.

Milou Abel, bo tak nazywa się młoda fotografka, poznaje bliżej kobietę i fotografuje ją przez ponad dwa lata w jej pełnym ubrań i starych zdjęć domu. Część rzeczy pochodzi z czasów młodości modelki, pozującej kiedyś do fotografii mody, reszta to głównie ubrania wyszukane w second-handach. Na wystawie w galerii ZPAF można zobaczyć dokumentację tej stylowej „sesji”, mieszankę przeszłości i teraźniejszości. Zdjęcia Abel pokazują, jak możliwość ekspresji, którą dają ubrania, przeradza się w obsesję dzieloną przez dwie kobiety – fotografkę i modelkę. Podobno cały czas towarzyszy im także trzecia, niewidzialna kobieta, o której nie chcą mówić osobom postronnym. Szkatułkowa struktura książki fotograficznej, w którą artystka zamyka projekt i z której formy czerpać będzie wystawa, pozwala odkrywać kolejne wizerunki kobiety i głębiej ją poznać. To jednak niebezpieczna podróż i – jak mówi sama Abel – nie zawsze była pewna, czy z domu jej bohaterki i przyjaciółki uda jej się wrócić do normalnego życia.

Milou Abel (ur. 1990, Utrecht)

Holenderska artystka. Jej książka Ik ben jou [Jestem tobą] wygrała Dummy Award 2011 dla najlepszego albumu na Festiwalu Książki Fotograficznej w Kassel w Niemczech, a następnie została wydana własnym sumptem przez artystkę w limitowanym nakładzie. Abel mieszka i pracuje w Rotterdamie.

Untitled_2011_72dpi_3

Untitled_2011_72dpi

Untitled_2010_72dpi

fot. Milou Abel

 

Wystawę będzie można oglądać do 17 czerwca 2013 r.

Galeria ZPAF FotoBzikGaleria ZPAF KrakówGrupa Bzikmiesiąc fotografiimiesiąc fotografii kraków 2013Milou Abelphoto mounthStowarzyszenie FotoBzikwernisaż Krakówwystawa fotografiiwystawy fotograficzne KrakówZPAF Gallery

zpafiska • 30 kwietnia 2013


Previous Post

Next Post