zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Beata Długosz – „ECHO”

ZPAF Okręg Krakowski oraz Stowarzyszenie Fotograficzne FotoBzik zapraszają na wystawę Beaty Długosz – „ECHO”

Wernisaż: 21.06.2013 godz. 19:00
Wystawę można oglądać: 21.06.2013 – 14.07.2013
Miejsce: ZPAF Gallery, ul. Św. Tomasza 24, Kraków
Organizatorzy: Stowarzyszenie Fotograficzne FotoBzik oraz ZPAF OK.

Beata Długosz urodziła się w 1978 r. Mieszka i pracuje w Krakowie. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Prowadzi zajęcia z fotografii na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego
w Krakowie. W 2010 r. Uzyskała tytuł doktora w zakresie fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej, (PWSTiTV). Jest laureatką Stypendium Prezydenta Karkowa. Jej twórczość skupiona jest wokół zjawiska światłoczułości. Najczęściej posługuje się tradycyjnym warsztatem fotografii czarno-białej oraz eksperymentami bezkamerowymi na płaszczyźnie i w przestrzeni.

Beata_Dlugosz_Echo_2010_2012_5

Beata Długosz prezentuje osiem fotografii zatytułowanych „Echo”, na wystawie towarzyszą im trzy światłoczułe obrazy, które ulegają naświetleniu podczas ekspozycji w galerii. Obrazy składające się na cykl „Echo” zostały stworzone przez nałożenie na siebie kilku fotograficznych warstw: przez obraz sfotografowanej rzeczywistości prześwitują linie kwadratów i cyfry – kształty z papierowego zabezpieczenia średnioformatowego negatywu. Świadomy zabieg, dzięki któremu zdjęcia wyglądają na prześwietlone powoduje, że odbiorca fotografii musi przypatrywać się, by rozpoznać co jest na zdjęciu. Po czasie zaczynamy dostrzegać zamknięte w owalnym kadrze zarysy domów, przestrzeń pustyni, kontury roślin i figur ludzkich. Fotografie przywołują skojarzenia ze światem widzianym w świetle księżyca, które redukuje kolory do czerni i szarości. Autorka, pozbawiając obrazowaną przestrzeń realności, opowiada o świecie marzeń sennych, wspomnień. W fotografiach pobrzmiewa „echo” innego czasu, lecz także jest to opowieść o naturze medium. Jak zauważa Beata Długosz, „fotografia przygląda się sobie jak mitologiczna Echo”.

Marianna Michałowska

Dołączcie do wydarzenia również na FaceBook

www.zpafgallery.pl
www.fotobzik.pl

zpafiska • 5 czerwca 2013


Previous Post

Next Post