zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Tadeusz Kantor na fotografiach członków krakowskiego ZPAF

otwarcie: 2 października 2015, 19.00

Wystawa ,,Tadeusz Kantor na fotografiach członków krakowskiego ZPAF’’ jest zwieńczeniem pracy nad stroną www.tadeuszkantor.com.pl. Będzie można na niej zobaczyć wybrane fotografie z bazy portalu: portrety Tadeusza Kantora, fotografie ze spektakli, happeningów oraz dokumentacje jego prac.

Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora, z tej okazji Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski przygotował projekt „Tadeusz Kantor na fotografiach członków krakowskiego ZPAF”.

Jego głównym założeniem jest portal www.tadeuszkantor.com.pl z dokumentacją prac fotografów związanych z Okręgiem Krakowskim ZPAF, którzy mieli okazję pracować z Tadeuszem Kantorem i dokumentować nie tylko jego spektakle i happeningi, ale także scenografię, obrazy i obiekty.

W bazie znajduje się 1000 zdigitalizowanych fotografii autorstwa Ryszarda Bobka, Tadeusza Chrzanowskiego, Leszka Dziedzica, Witolda Górki, Zbigniewa Łagockiego, Wacława Nowaka, Wojciecha Plewińskiego, Jacka Stokłosy, Jacka Szmuca oraz Edwarda Węglowskiego.

Są to zdjęcia z takich spektakli jak: Cyrk, Wariat i zakonnica, Nadobnisie i koczkodany, Umarła klasa, Wielopole, Wielopole, Niech sczezną artyści, Nigdy tu już nie powrócę, Dziś są moje urodziny. Fotografie zostały opatrzone merytorycznym komentarzem opracowanym przez dr Klaudiusza Święcickiego, wybitnego znawcę kantorowskiej twórczości.

Projekt „Tadeusz Kantor na fotografiach członków krakowskiego ZPAF” oprócz przybliżenia twórczości wybitnego dramaturga, ma głównie na celu usystematyzowaną prezentację bogatego archiwum członków krakowskiego ZPAF związanych z jego postacią.

zpafiska • 28 września 2015


Previous Post

Next Post