zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Postrzyżyny – Tomasz Liboska i Michał Solarski

Otwarcie wystawy 4 marca 2016, 19:00

Wystaw od 5 marca 2016 do 3 kwietnia 2016

Pochodzimy z Goleszowa. Tu, dwadzieścia lat wcześniej, dorastaliśmy. W sumie nic nadzwyczajnego. To był początek lat 90. i jeśli naprawdę chciałeś to zrobić z klasą, było tylko jedno wyjście – chrzanić fryzjera, przetrzepać szafy rodziców i rzucić się w sam środek grungowej rewolucji. Oczywiście, że mieliśmy własny „band” i marzenia by wynieść się do Seattle. Skąd do cholery mieliśmy wiedzieć, że w tym mieście deszcz bywa równie nieustępliwy jak młodzieńczy trądzik. Tak czy owak status gwiazd rocka był dla nas tylko kwestią czasu.

To akurat pamiętamy wyraźnie. Postanowiliśmy uczynić świat lepszym, jak w tym filmie o włosach. Zanim przekroczymy trzydziestkę i przestaniemy ufać sobie samym. Liczyły się tylko marzenia i nasza przyjaźń. Zrywanie się z lekcji było fajne, włóczęga po mieście była fajna, podryw na enerdowski skuter był najfajniejszy. Gdzieś pomiędzy pierwszą a drugą butelką taniego wina przychodził moment, w którym zyskiwaliśmy absolutną pewność – mamy to pod kontrolą. Trzymamy rękę na pulsie. Czas się zatrzymał. Zanim połapaliśmy się, co jest grane, było po wszystkim. Skurczybyk ruszył z miejsca. Nie pierwszy raz zagrał z nami nie fair. Najpierw studia, różne uczelnie i miasta. Mimochodem zaczęliśmy zaglądać do fryzjera. Potem każdy poszedł własną drogą. Z dala od Goleszowa.

Dziś wracamy tu z Dominikiem i Markiem. Z ich pomocą rekonstruujemy wydarzenia sprzed lat. Jeśli tylko sytuacja na to pozwala gramy sceny jeden do jednego. Próbujemy sobie przypomnieć wszystko, co tylko możliwe: konkretne miejsca, detale, gesty. Musimy improwizować. Wiele z miejsc, które pamiętamy albo nie istnieje albo kompletnie zmieniło charakter. To samo spotkało nasze wspomnienia.

Tomasz Liboska i Michał Solarski

Projekt wielokrotnie nagradzany i wyróżniany: LensCulture, Visual Storytelling Awards (2014), PDN Photo Annual (2015), New York Photo Festival, PhotoWorld 2014, Guernsey Photo Festival (2015), Leica Oscar Barnack Award (2015), Critical Mass, Photolucida (2015).

Był pokazywany m.in. na Athens Photo Festival w 2015 w ramach programu głównego, Cultúrlann McAdam Ó Fiaich w Belfaście (2015) oraz na wystawie zbiorowej The Power House Arena na New York Photo Festival (2014).

Tomasz Liboska – ukończył Etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Realizuje głównie dokumentalne cykle fotograficzne. Większość z nich powstaje na Górnym Śląsku, gdzie mieszka i pracuje. Ważniejsze z nich to zrealizowane z Michałem Jędrzejowskim: Wojownicy (I nagroda Grand Press Photo 2008) oraz Don’t Mess with Texas (zrealizowany w 2009 roku dzięki Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego). Swoje prace wystawiał między innymi w ramach: Miesiąca Fotografii w Krakowie, New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival. Publikował na łamach m.in. „New York Magazine”, „Polityka”, „Newsweek Polska”, „Duży Format”, „VICE”.

Michał Solarski – fotograf dokumentalista, pracujący w Londynie, gdzie ukończył The London College of Communication. Swoje autorskie cykle realizuje głównie w Europie Środkowej. W swojej pracy nawiązuje do osobistych doświadczeń, często odwołuje się do pamięci. Jego prace były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w ramach: New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival. Publikował między innymi na łamach „The Guardian”, „Time”, „GQ”, „Vanity Fair”, „New York Magazine”.

zpafiska • 17 lutego 2016


Previous Post

Next Post