zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Fotografie – Marcin Limanowski

otwarcie 5 lutego o 19:00
wystawa czynna od 6 lutego do 28 lutego

Na wystawie prezentowane są fotografie autorstwa Marcina Limanowskiego z lat 70 tych. Negatywy przed naświetleniem zostały poddane procesowi retykulacji, dzięki czemu uzyskuje on niepowtarzalne efekty.

Retykulacja – zjawisko powstające na skutek różnicy temperatur między poszczególnymi kąpielami podczas wywoływania filmu w koreksie. Efektem tego są łączące się w większe skupiska halogenki srebra. Film wygląda jakby miast z halogenków srebra zrobiony był z małych, drobnych robaczków, zmarszczek. Aby zapobiec temu procesowi, można przed wywołaniem z garbować żelatynową warstwę fotograficzną poprzez poddanie jej pod działanie roztworu garbującego lub poprzez wywołanie w utrwalaczu garbującym.

Marcin Limanowski urodził się 11marca 1948 roku w Krakowie, w latach 1965-69 uczęszczał do Państwowej Szkoły Technicznej nr 4 w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł technika telewizyjnego.
Od 1973 roku pracował jako fotograf w Spółdzielni Fotografów „FOTOS” w Krakowie jako laborant oraz reporter. W latach 1974-78 był kierownikiem jednego z zakładów „Fotosu”, szkoląc uczniów w zawodzie fotografa. W 1978-81 pracowałw Miejskim Biurze Projektów w Krakowie w pracowni fotograficznej w charakterze laboranta i fotografa dokumentalisty, wykonując liczne zdjęcia obiektów przeznaczonych do rewaloryzacji. Ponadto współpracował z biurami projektów, a szczególnie z „Inwestprojektem”, dla którego prowadził dokumentację fotograficzną projektów oraz realizację budów nowych osiedli w Krakowie. W 1982-84 pracowałem ponownie w Spółdzielni Fotografów „Fotos”.
Obecnie pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Form Przemysłowych jako fotografik w charakterze dydaktyczno – technicznym.
Od 1978 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski, brał udział w licznych wystawach w Polsce i na Świecie, zdobył wiele nagród na różnych konkursach (Biennale Młodych – Gliwice 1972, Złocisty Jantar – Gdańsk 1977 – nagroda specjalna, II Ogólnopolska Fotografii Spółdzielczej – 1976 – dwa złote, jeden srebrny medal)

zpafiska • 28 stycznia 2016


Previous Post

Next Post