zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Pejzaże Miasta 2014/2015 – Andrzej Pilichowski-Ragno

otwarcie wystawy 4.12.2015 o 19:00

wystawa trwa od 5.12.2015 – 17.01.2016

Pejzaże Miasta 2014/2015 to fragment mojego projektu oscylującego pomiędzy fotografią socjologiczno-dokumentalną a fotografią streetową. Projekt jest realizowany od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku aż do dziś – w różnych miastach europejskich – w Polsce, Włoszech, Belgii, Francji, Austrii, Hiszpanii, Czechach. Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały w ostatnich dwóch latach.

Idea projektu to stworzenie nieistniejącego realnie obrazu jednego współczesnego miasta – zawieszonego poza czasem i geografią. Interesuje mnie przede wszystkim nieewidentna, surrealistyczna strona przestrzeni miejskiej, można powiedzieć – miasto w mieście, czasami bardziej ukryte przed obserwatorem, czasami bardzo jawne. Te fotografie nie opowiadają jakiejś konkretnej historii – myślę, że są bardziej przestrzenią w której odbiorca sam tworzy sensy, otwiera się na budowanie swoich własnych interpretacji

To co mnie interesuje w fotografii najbardziej i to co uważam za swoisty fenomen –   to jej możliwość wyjścia poza realizm za pomocą realistycznego obrazowania, realistycznych środków. „Pejzaże Miasta” są w tym kontekście również pytaniem o ten aspekt fotografii.

 

Andrzej PilichowskiRagno urodził się w Rzymie w 1967 roku, mieszka i pracuje w Krakowie.

Ukończył Filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie przez kilka lat był wykładowcą teorii literatury. Fotografii uczył się na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Zbigniewa Łagockiego. Prowadzi zajęcia z fotografii w Otwartym Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. Zajmuje się również ilustracją dla dzieci.

Jest członkiem ZPAF, w swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych w polskich galeriach i kilkadziesiąt wystaw zbiorowych krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w krakowskim Muzeum Historii Fotografii oraz w zbiorach prywatnych. Współpracował z Galerie Conrads z Dusseldorfu, która zaprezentowała jego prace na Paris Photo 2013.

Twórczość Andrzeja Pilichowskiego-Ragno była publikowana między innymi na łamach Artphoto i Zoom International a ostatnio „Pejzaże Miasta 2014/2015” zaprezentował na swojej stronie portal Lensculture.

Główny nurt twórczości Andrzeja Pilichowskiego-Ragno sytuuje się na pograniczu fotografii humanistycznej i street photography. Świadomie nawiązuje do tradycji XX wiecznej fotografii klasycznej, zachowując jednak własne indywidualne spojrzenie. Fotografie artysty nie składają się na odrębne projekty, lecz stanowią jeden wielki cykl koncentrujący się wokół pojęć takich jak krajobraz miejski i miejsce człowieka w tym krajobrazie.

Artysta zajmuje się również aktem i portretem.

zpafiska • 25 listopada 2015


Previous Post

Next Post