zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Chelsea Girls. Monika Krzynówek – wystawa Sekcji ShowOFF 2014 w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie17 maja o 19.30 zapraszamy zapraszamy na wernisaż wystawy  Chelsea Girls. Moniki Krzynówek. Wystawa Sekcji ShowOFF 2014 jest częścią Miesiąca Fotografii w Krakowie.

wystawa czynna od czwartku do niedzieli od 11:00-18:00

Chelsea Girls. Monika Krzynówek

Tytuł serii Moniki Krzynówek nawiązuje do eksperymentalnego filmu z 1966 roku, Chelsea Girls. Skojarzenie fotografowanych papużek i rejestrowanych przez Andy’ego Warhola historii z codziennego życia kobiet mieszkających w hotelu Chelsea w Nowym Jorku na pierwszy rzut oka wydaje się dalekie. Jedynym elementem bezpośrednio odnoszącym się do popartowej narracji są pastelowe tła ujednolicające cykl paszportowych ujęć. Artystka obsesyjnie utrwala na kliszy kolejne ptaki i odwraca sztywno przyjęte zasady portretowania poprzez pokazywanie ich od tyłu. Nie boi się obnażyć kulisów sesji, rozszerzając pole do interpretacji. Na niektórych fotografiach możemy dostrzec ludzkie palce trzymające papugi. Uwięzione ptaki odwracają się, a ich uchwycone spojrzenia mogą być wyrazem przerażenia. Pozornie spokojna i estetyzowana typologia przeradza się w emocjonalny zapis, w którym modelki stają się ofiarami przemocy. I to może najbardziej zbliża je do bohaterek z filmu Warhola.

Kuratorka: Agata Ubysz

 

Monika Krzynówek (ur. 1987, Kraków)

Studentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie, gdzie w 2012 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom koincydenty pod opieką Pawła Bownika. Uczestniczka pokazu fotografii natychmiastowej Blisko (Kraków, 2013).

www.facebook.com/events/773067499384619/

 

Monika_Krzynowek_ChelseaGirls_02_72dpiMonika_Krzynowek_ChelseaGirls_03_72dpi

 

 

 

miesiąc fotografii

zpafiska • 5 maja 2014


Previous Post

Next Post