zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Wolska – Jadwiga i Maria Wolskie

Otwarcie 30.09 godzina 19:00

Wystawa: 1.10 – 30.10

Wolska, fotografka amatorka, dokumentalistka, emancypantka, mieszkanka  znajdującej sie jedynie kilkadziesiąt kilmetrów od Krakowa wsi Dołęga. Właśnie tam Jadwiga Wolska wraz ze swoją siostrą Marią w latach 20 XX wieku wykonywały portrety par młodych, zdjęcia rodzinne, fotografie do dokumentów. Tworzyły intymny zapis historii mieszkańców tej niewielkiej wsi. Jadwiga Wolska w 2009 została dołączona do „Dokumentalistek” zapisując się w historii polskiej fotografii dokumentalnej.

W latach 80 XX wieku, kiedy dwór przeszedł w ręce Muzeum Okręgowego w Tarnowie, na strychu odnaleziono kartonowe pudełka zapełnione niszczejącymi kliszami szklanymi, ale dopiero w 2013 roku Fundacja Kultura na Dworze zwróciła uwagę na ich wartość.

Fotografie te są szczególnie ważne ze względu na unikatowy zapis rytmu życia wsi, zwyczajów, tradycji i wspomnień o najbliższych. Fotografie przyciągają niezwykłym wyczuciem autorki. Uwiecznione postaci  hipnotyzują, zdjęcia zachwycają nie tylko jako materiał antropologiczny, ale także jako prace dojrzałej artystki.

Wystawa „Wolska“ jest historią o pasji do fotografii, talencie, a także opowieścią o powolnym zapominaniu i niszczeniu.

Fundacja Kultura na Dworze  zajmuje się archiwizacją, dokumentacją i opieką nad spuścizną artystyczną sióstr Wolskich. Dzięki grantowi z projektu BZWBK „Tu mieszkam tu zmieniam“ udało się zdobyć środki na prace nad zbiorem pozostawionych po siostrach fotografii. Rezultatem tych działań jest wystawa „Wolska“ w ZPAF oddział w Krakowie, oraz galeria internetowa dzięki której można zapoznać się ze zdigitalizowanym materiałem z archiwum fundacji (www.kulturanadworze.pl). Wystawa będzie szansą na zobaczenie nie pokazywanych wcześnej prac artystki. Będzie także szansą na zapoznanie się z archiwum umieszczonym na stronie fundacji.

zpafiska • 17 września 2016


Previous Post

Next Post