zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Druga Grupa – Lesław Janicki, Wacław Janicki i Jacek Maria Stokłosa

otwarcie wystawy: 25.11.2016 (piątek), godz. 18:00
miejsce: ZPAF Gallery ul. Św. Tomasza 24
wystawa czynna: 26.11 – 18.12
galeria czynna czw. – nd. 12:00 – 18:00

Drugą Grupę założyli w 1967 roku. Grali wtedy razem u Kantora w “Kurce Wodnej”, Lesław i Wacław jako dwaj chasydzi z “Ostatnią Deską Ratunku”, Jacek jako Groźny Żołnierz, ale znali się jeszcze ze szkoły. Jacka do Krzysztoforów przyprowadziła ciotka, aktorka przedwojennego Cricot-u. On przyprowadził tam swoich przyjaciół Braci.
Pierwsze działanie we trzech miało miejsce w Krzysztoforach. Był to happening „JOD”. Brało w nim udział kilkadziesiąt osób. Zachował się afisz, fotografie, zapisany na szpuli bardzo nasycony dźwięk zdradzający w jaki sposób potęgująca się, gorąca atmosfera zdarzenia doprowadzona do stanu krytycznego.
Tym razem nie przedstawimy tej pracy. Pokażemy m.in. kolor “Druga Grupa”. Taki, jakiego nie ma w próbnikach, stworzony na zamówienie. Nie wiadomo dokładnie, w jakich powstał okolicznościach. Ale został wyprodukowany przez szacowną krakowską firmę Karmański w nakładzie 120 tubek. Ujawnimy kilka momentów, w których Druga Grupa poszukiwała gestów totalnych i pracowała konceptualnym skrótem. Takich, o których jeden z członków II Grupy Krakowskiej, a działo się to w warszawskiej Galerii Foksal, powiedział, że decyzja, do której jest prowokowany, jest z gatunku tych, z którymi zostaje się do końca. Całość ujawnimy w Cricotece w czerwcu, teraz początek.

kuratorka: Ewa Tatar
architektura: Maciej Siuda
oprawa graficzna: Jakub de Barbaro
koordynacja: Anna Batko, Aleksander Włodyka

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu To co mieliśmy zrobić, tośmy zrobili. Druga Grupa – ujęcie monograficzne i jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt jest realizowany we współpracy z Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora.

 

zpafiska • 14 listopada 2016


Previous Post

Next Post