zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Karol Radziszewski, Ryszard Kisiel – Travestis

wernisaż w piątek 24 kwietnia o 18:00

wystawa czynna do 10.05.2015

Tytuł wystawy odnosi się do jednego z cykli fotograficznych Ryszarda Kisiela „Le Cabaret Travesti”. Archiwalne zdjęcia to efekt sesji realizowanych przez Kisiela z grupą znajomych w połowie lat 80. W prywatnym mieszkaniu, bawiąc się rekwizytami, szminkami i spontanicznie tworząc kostiumy z resztek materiałów, kreowali własny, kampowy świat, alternatywny do rzeczywistości PRL. Ten subwersywny crossdressing, zabawa płcią, przebieranki i pełen dystansu humor, tworzą świadectwo wizualne, unikalne w polskiej kulturze.
Na wystawie zobaczymy też zdjęcia Karola Radziszewskiego, dokumentujące sesję zrealizowaną w trakcie kręcenia filmu „Kisieland„.

Ryszard Kisiel
Urodzony 1948 roku aktywista, archiwista, twórca legendarnego podziemnego „FILO” (1986) – jednego z pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej pism o tematyce nieheteronorma-tywnej. Współzałożyciel Lambdy, pierwszej legalnej organizacji LGBTQ w Polsce (1990). Od dziecka zainteresowany fotografią, w latach 80. współtwórca prywatnych queerowych sesji zdjęciowych. Bohater filmu Karola Radziszewskiego „Kisieland” (2012).

Karol Radziszewski
Urodził się w 1980 roku. Twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscypli-narnych. Absolwent warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu „DIK Faga-zine”. Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Cobra Museum w Amsterdamie, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, New Museum w Nowym Jorku, Kunsthalle Wien oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, Göteborg Biennale, Prague Biennale i Biennale Sztuki Mediów WRO.
www.karolradziszewski.com

Wystawa jest częścią KRAKERS Cracow Gallery Weekend http://cracowgalleryweekend.pl/

Wystawa „Travestis” zwiastuje Trans*Festiwal o transpłciowości i różnorodności płciowej, który odbędzie się w dniach 28-31 maja 2015 roku w Krakowie. Organizatorką festiwalu jest Fundacja  Kultura dla Tolerancji/Culture for Tolerance.

zpafiska • 12 kwietnia 2015


Previous Post

Next Post