zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Magda Hueckel – Anima. Sacrum

wernisaż we wtorek 24 marca o 19:00

wystawa czynna do 19.04.2015

Cykl jest osobistą opowieścią o Podróży. Obrazy w nim zawarte ukazują rzeczywistość z perspektywy Przybysza, który wnikając w obcy, niezrozumiały świat Afryki próbuje odnaleźć uniwersalne prawdy dotyczące życia, śmierci, odrodzenia, przemiany.

Próba wejścia w niewidzialny wymiar duchowości i nieśmiertelności następuje poprzez zgłębianie obrazów pustki, porzuconych, zapomnianych i zrujnowanych miejsc przeplatających się z ujęciami organicznych struktur, rozkładającej się zwierzęcej materii oraz obiektów mających charakter sakralny. „Ta dokumentacja rozkładu, śmierci wpisanej w życie, to również odkrywanie magicznych praktyk, w których śmierć jest nieodłącznie spleciona z życiem (…) Śmierć nie jest tu żadnym końcem, ani wyłomem, jest naturalnym elementem życia. Tyle tylko, że życie nie jest tu traktowane jako coś przypisanego jednostkom, ale jako Zoe – bezosobowa czy raczej aosobowa siła.” – pisze o cyklu Iza Kowalczyk.

Pomimo iż cykl jest wynikem fascynacji Autorki pierwotnymi wierzeniami, duchowością, rytuałami, kultem przyrody, nie ma charakteru etnograficznego. Ujęcia nie pozwalają na konkretną identyfikację miejsc, co decyduje o nadrzędności idei nad uwiecznianą rzeczywistością, gdyż jak zauważa Wojciech Nowicki „[…] w cyklu Anima, fotografia jest materiałem, budulcem, gliną, jest medium pożyczonym do celów nie tylko dokumentacyjnych. Autorka z dezynwolturą odchodzi od naturalnego ciągu zdarzeń; woli swoje własny ciągi – bo Anima to zbudowana z fotografii architektura pewnego wspomnienia, wspomnienia wydarzeń, których nie było. Obrazy są tu jak klocki. W rękach artysty (narratora) z zestawu może powstać zamek, droga, człowiek, dusza.(…) Anima zachęca, zmusza do poszukiwania, lecz nie obiecuje, Że droga będzie prosta. I jak w przypadku dojrzałych zdjęć bywa, również tu więcej możliwości niŻ by się chciało. W krainie śmierci bujnie kwitnie dusza, chciałoby się jej dotknąć, ale nie każdemu będzie dane.”

ANIMA. Obrazy z Afryki. Fotografie powstały w latach 2005-2013 podczas podróży Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego po Afryce (m.in. Algieria, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Kenia, Lesoto, Mali, Maroko, Republika Południowej Afryki, Ruanda, Senegal, Swaziland, Tanzania i Uganda). Projekt składa się z ponad 100 fotografii w rozmiarach: 115 x 76 cm, 75 x 50 cm, 45 x 30 cm,
technika: fotografia czarno-biała, ananlogowa

Wystawie towarzyszy album fotograficzny Anima. Obrazy z Afryki, zawierający ponad 80 prac z cyklu. Album uzupełniony został tekstami Mariki Kuźmicz („Anima”) i Wojciecha Nowickiego („Rozkład ciała, bujność duszy”), a także osobistymi zapiskami artystki i jej męża, Tomasza Śliwińskiego, tworzonymi na bieżąco w trakcie podróży oraz indeksem fotografii zawierającym krótkie opisy miejsca i daty wykonania każdego zdjęcia.

Magda Hueckel

Ur. 1978. Artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka, autorka kilkunastu projektów (fotografia, fotoinstalacja, wideo),
Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP, gdzie specjalizowała się z fotografii i scenografii. Studiowała także w Vysokej Skole Vytvarnych Umeni w Bratysławie oraz w Schule fuer Gestaltung w St. Gallen. W latach 2002- 2004 wraz z Agatą Serafin działała w duecie hueckelserafin. stypendystka Miasta Sopot oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace wystawiane były miedzy innymi w Tate Britain w Londynie (wystawa Moore and Auschwitz, 2010).
W 2013 wydała autorski album fotograficzny „Anima. Obrazy z Afryki 2005-2013”, który nominowany był do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014.
Współpracuje również z Tomaszem Śliwińskim w realizacji filmów jako autorka scenariuszy i operatorka. Ich dokumentalny autobiograficzny film „Nasza klątwa” otrzymał nominację do Oskara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach.
Autorka dokumentacji fotograficznych ponad stu spektakli teatralnych – stale współpracuje m.in. z Nowym Teatrem w Warszawie, Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz z najważniejszymi polskimi reżyserami.

Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Więcej informacji na: www.hueckel.com.pl

Wystawa powstała przy współpracy Galeria Piekary – Poznań i Galeria Strefa A – Kraków

zpafiska • 23 marca 2015


Previous Post

Next Post