zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Fotografia Ireny Elgas-Markiewicz

Ekspozycja wystawy Ireny Elgas-Markiewicz pt.: Fotografia Ireny Elgas-Markiewicz, w Galerii ZPAF od 12.11.2020 do 18.12.2020., z możliwością przedłużenia do końca stycznia.

Wernisaż w Galerii możliwy przy zmianie obostrzeń pandemicznych. Obecnie  zapraszamy do udziału w wirtualnym wernisażu i zachęcamy do obejrzenia fotografii prezentowanych w Zpafgallery na naszej stronie (poniżej).

Kuratorzy wystawy: Danuta Węgiel , Maciej Plewiński.

Digitalizacja zbiorów: studio lablab

W listopadzie Galeria ZPAF pozostaje zamkniętą. W następnym wpisie polecamy film prezentujący wystawę i osobę artystki.

Ta wystawa jest z jednej  strony zaproszeniem  do odwiedzin stron cyfrowego muzeum ZPAF Okręgu Krakowskiego, na których udało się zgromadzić już sporą część spuścizny artystki.  Z drugiej strony prezentowane prace, częściowo oryginalne, przygotowane przez autorkę ponad 50 lat temu, oraz te żmudnie oczyszczone i przywrócone cyfrowo pozwalają  bezpośrednio i na nowo przyjrzeć się  twórczość fotografki, która balansowała pomiędzy fotografią reporterską a metaforyczną.

Prace wybrane do  wystawy autorka  wykonała  w latach  50 i 60 ubiegłego wieku  głównie w Polsce, Włoszech i Egipcie. W zestawie  z Polski znajduje się jedna z najsławniejszych fotografii artystki  „Nigdy więcej wojny . Odnajdziemy tu świat, który już odszedł lecz na zdjęciach Ireny  Elgas-Markiewicz pozostaje tętniący życiem i emanujący klimatem tamtych czasów.

W pracach z podróży do Włoch i Egiptu urzeka swoboda z jaką fotografka łączy nienaganną kompozycję przestrzeni z wpisaną w nią sytuację reporterską. Pani Irena swe oko reportera łączy z mocą zjednywania sobie ludzi. Artystka umiejętnie pokazuje  wielowarstwowość  fotografowanego świata zarówno pod względem formalnym jak znaczeniowym i bezbłędnie łączy komunikatywność uczuć z formą obrazu. 

Muzeum ZPAF pozwala zachować w pamięci zbiorowej jedną z ważnych polskich dokumentalistek dwudziestego wieku. Pani Irena dokumentowała zarówno życie prywatne jak zdarzenia polityczne. Do najstarszych  fotografii, które znalazły się na stronach cyfrowego muzeum  należą unikatowe zdjęcia z przerwanego przez wojsko pochodu 3 maja w 1946 roku w Krakowie.

Zawodowo  dokumentowała i systematyzowała zdjęcia zabytków ale jako  artystka  nie ograniczała się  ani tematycznie ani formalnie. Być może wojenne przejścia a może temperament  Pani Ireny spowodował, że lubiła doświadczać życia nawet ekstremalnie, skakała ze spadochronem, jeździła na nartach, żeglowała  na łodziach i  bojerach nie zapominając o fotografowaniu swych pasji.    Danuta Węgiel

Irena Elgas-Markiewicz (1921 – 2019)

Architektka, fotografka, dokumentalistka, członkini ZPAF od 1953. Wcześniej harcerka, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, żołnierz AK. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Wychowała się w rodzinie fotografów – jej babcia, Leopoldyna Januszowa była jedną z pierwszych fotografek w Polsce, a dziadek, Edward Janusz od 1886 roku prowadził zakład fotograficzny w Rzeszowie. Po wojnie, w 1945 roku Irena otrzymała dyplom ukończenia szkoły fotograficznej. Studiowała architekturę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 60. dostała przydział do prac konserwatorskich, podczas których wykonywała dokumentacje zabytków m.in. zamku w Baranowie, Łańcucie, Nidzicy, Czorsztynie. W latach 1952–1970 współpracowała z Wydawnictwem Arkady. W 1959 roku, na zlecenie miasta zrealizowała duży materiał z okazji 10-lecia budowy Nowej Huty. Ma na swoim koncie zdjęcia z wydarzeń politycznych i sportowych. W latach 1961–81 była prezesem i wiceprezesem ZPAFu okręgu krakowskiego. Wielokrotnie nagradzana za twórczość i opiekę na zabytkami. Jej prace znalazły się w Zachęcie na wystawie „Dokumentalistki – polskie fotografki XX wieku” w 2008. Irena Elgas-Markiewicz była osobą barwną i niezwykle aktywną sportowo, latała na szybowcach, żeglowała, jeździła na nartach i bojerach. 

 Więcej fotografii zobaczyć można Cyfrowym Muzeum ZPAF OK, na stronie fotografowie: www.zpafok.pl

Wystawa składa się z dwu części : 1/Świat – Włochy , Egipt. 2/ Polska

 Włochy

Włochy/ Palermo

Egipt

Polska

Nigdy więcej wojny / 1954

Nowa Huta/1959

 Nowa Huta/1959Nowa Huta/1959

 

zpafiska • 12 listopada 2020


Previous Post

Next Post