zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Zbigniew Bzdak – spotkanie „Zobaczyć świat”

Zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Bzdakiem fotoreporterem, dokumentalistą „Chicago Trybune” 18.03.2024 (poniedziałek) o godz. 18:00 do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”, ul. Szczepańska 1, Kraków. Na spotkaniu- pokaz multimedialny: Portfolio 1976-2023, w którym Zbigniew Bzdak opowie o swojej wędrówce fotografa, dokumentalisty i fotoreportera poprzez świat.

Spotkanie poprowadzi – Danuta Węgiel . Wśród zaproszonych gości – przyjaciel, fotografik i kurator wystawy Zbigniewa Bzdaka „Living in Wyoming. Sweet Home Chicago” – Stanisław Kulawiak

Zbigniew Bzdak w 1979 roku wyjechał z ekspedycją kajakową Canoandes’79 (Klub Bystrze AGH) dokumentować eksplorowanie rzek południowej Ameryki, z czego reportaże ukazały się później w albumach, książkach i magazynie „National Geographic”.  W 1981 roku po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce nie wrócił do kraju,zamieszkał w USA i tam zaczynając jako fotograf i filmowiec w lokalnych gazetach poprzez „Chicago Tribune” zrealizował swoje marzenia o pracy fotografa i fotoreportera na światowym poziomie.

Zbigniew Bzdak na spotkaniu w klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”
Zbigniew Bzdak i Danuta Węgiel na spotkaniu w klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”
Zbigniew Bzdak na spotkaniu w klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”

Zbigniew Bzdak urodził się w 1955 roku w Radomsku, od 1982 roku mieszka w USA, obecnie w stanie Michigan. Studiując fizykę jądrową na AGH (1974–1979) w Krakowie współpracował ze Studencką Agencją Fotograficzną, a w roku 1976 był współzałożycielem Grupy Twórczej SEM, z którą brał udział w wielu akcjach i wystawach.

Annie Leibovitz i Zbigniew Bzdak, January 20, 2009. ( Zbigniew Bzdak/Chicago Tribune )

W 1979 roku wyjechał z Polski jako fotograf z ekspedycją kajakową Canoandes ‘79 (Klub Bystrze przy AGH) do Meksyku i Peru, gdzie przez dwa lata dokumentował eksplorację nieznanych rzek. Po osiedleniu się w USA współpracował przez wiele lat z „NationalGeographic Magazine” fotografując wyprawy kajakowe do kanionu Colca w Peru, najgłębszego kanionu na świecie, opublikowane w 1993 roku, a wcześniej jego zdjęcia z pierwszego przepłynięcia Amazonki od źródeł do oceanu zostały opublikowane w tym magazynie w roku 1987 oraz w książce Joe KaneRunning the Amazon.

Hurricane Katrina aftermath in New Orleans. Evacuations continue in part of New Orleans. New Orleans. September 4, 2005. Chicago Tribune photo by Zbigniew Bzdak

W latach 1982–1990 mieszkał w stanie Wyoming w USA, gdzie w 1990 roku wydał album fotograficzny zatytułowany Living in Wyoming, Settling for More z tekstem Susan Anderson. Album ten został nagrodzony w roku1991 przez prestiżowy magazyn „CommunicationArts” jako książka roku.

W roku 1991 przeprowadził się do Chicago, gdzie pracował jako fotoreporter, a następnie przez cały rok 2000 fotografował życie religijne imigrantów do dokumentalnego projektu CITY 2000. Po zakończeniu projektu prowadził przez rok zajęcia z fotografii na Columbia College Chicago, a w latach 2002–2020 był fotoreporterem w „Chicago Tribune”, gdzie fotografował wydarzenia krajowe i międzynarodowe m.in. wojnę w Iraku oraz kampanię wyborczą prezydenta Baracka Obamy i jego pierwsze miesiące w Białym Domu. Fotoreportaże i filmy wideo Zbigniewa Bzdaka były wielokrotnie nagrodzone w konkursach prasowych, a w 2015 roku dostał Emmy Award za film dokumentalny „Kenwood’sJourney”.

Democratic Presidential Candidate, Senator Barack Obama
Zbigniew Bzdak_City ©2000
Photo by Zbigniew Bzdak ©2024
Photo by Zbigniew Bzdak ©2024
Photo by Zbigniew Bzdak ©2024

zpafiska • 11 marca 2024


Previous Post

Next Post