zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Wystawa Marka Gardulskiego i Janusza Marynowskiego- Rozmawiamy o pejzażu

Zapraszamy na wystawę Marka Gardulskiego i Janusza Marynowskiego – Rozmawiajmy o pejzażu. Wernisaż wystawy 15.09 .2022. godz. 18.00. Ekspozycja do 15.10.2022. Organizatorem wystawy jest Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski. Kuratorzy galerii: Maciej Plewiński, Danuta Węgiel. Zapraszamy do włączenie się w rozmowę.

Sami artyści piszą: Czasami fotografujemy pejzaże… Lubimy to robić, ale nasze zdjęcia są skrajnie różne. Postanowiliśmy powiesić je naprzeciwko siebie i popatrzeć….

Janusz Marynowski

Fotografie Janusza Marynowskiego są esencją piktorializmu. Mało mówią o miejscach i fotografowanych obiektach. Jest na nich światło, niezwykły kolor … i prawie nic realnego. Janusz podróżując po świecie zapisuje nastroje, chwile i widoki, które go zachwyciły. Te fotografie to nie są pejzaże, to piękne, oniryczne zjawy pejzaży… Marek Gardulski

Fotografie Marka Gardulskiego, z inteligentną przewrotnością, kwestionują przyjęty kanon pejzażu lokalizując jego piękno w ludzkiej ingerencji w naturę. Nowatorskie połączenie tych dwóch elementów kreuje emocjonalną reakcję odbiorcy na mistrzowsko wykonane zdjęcia. Janusz Marynowski

Duchnice, czarna skrzynka. Marek Gardulski

Marek Gardulski ur. w 1952 r w Krakowie.
Członek ZPAF od 1981 roku. W latach osiemdziesiątych autor cykli „Autoportret” i „Kącik dziecięcy”. Stypendysta United States Information Agency , współpracował z The International Polaroid Collection (Photokina 1990 – „Selection 5”).
 Na początku lat dziewięćdziesiątych zestawem „Solvay” zwrócił się ku dokumentalnej fotografii przestrzeni industrialnej. Uczestnik wystaw : „Wokół dekady – polska fotografia lat 90-tych” (Muzeum Sztuki w Łodzi), „Marzyciele i świadkowie. Fotografia Polska XX wieku” (MN w Krakowie-Arsenał),  „Polska fotografia w XX wieku” – ZPAF Warszawa, „XX wiek w Fotografii Polskiej z Kolekcji muzeum Sztuki w Łodzi” (The Shoto Museum of Art – Tokyo). Prace w kolekcjach polskich i zagranicznych. Nie związany z żadną grupą artystyczną.

Janusz Marynowski – urodzony w Warszawie, muzyk, kontrabasista i fotograf. Od 1987 roku związany na stałe z Orkie­strą Sinfonia Varsovia. Fotografuje od ponad 30 lat, głównie muzyków i pejzaże. Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych i kilkanaście zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Belgii, Francji i w Polsce. Od 4 lat członek ZPAF.

zpafiska • 17 października 2022


Previous Post

Next Post