zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Wystawa Krzysztofa Wojnarowskiego, Konrada K. Pollescha – Tatry- Przestrzenie ulotne. Dwa spojrzenia

Wystawa Krzysztofa Wojnarowskiego, Konrada K. Pollescha pt.: Tatry – Przestrzenie ulotne. Dwa spojrzenia. Wernisaż wtorek 12.10. 2021, godz. 18:00. Ekspozycja wystawy od 13.10.2021 do 13.11.2021. Kuratorzy wystawy: Danuta Węgiel , Maciej Plewiński. Galeria czynna od środy do soboty, pomiędzy godz. 14:00-18:00.

Wystawa jest współfinansowana ze środków Miasta Krakowa. Sponsorem katalogu jest Drukarnia Skleniarz.

Wystawa fotografii  „TATRY – Przestrzenie ulotne. Dwa spojrzenia Konrada Pollescha i Krzysztofa Wojnarowskiego pomyślana jest jako dyskurs dwóch dojrzałych twórców o nieprzemijalności i ulotności przestrzeni Tatr, a także jako zderzenie dwóch języków fotografii,w którym współczesna technika cyfrowa spotyka się ze starymi, tzw. szlachetnymi technikami fotograficznymi.

Punktem wyjścia dla obu fotografów i przyjaciół stały się „pierwotne kadry” Krzysztofa Wojnarowskiego. Koncepcja ta pozwoliła twórcom prześledzić sposoby mierzenia się z zapisaną fotograficznie rzeczywistością i przyjrzeć się odmienności interpretacji.

Fotografie Krzysztofa Wojnarowskiego przyciągają dynamiką doskonale skadrowanego obrazu. Majestat Tatr, ich stałość i nieprzemijalność zanurzone zostają w subtelnym i chwilowym działaniu światła. Połączenie klasycznej górskiej fotografii, oddającej wiele szczegółów, z reporterskim patrzeniem nadaje pracom Wojnarowskiego bardzo osobisty, emocjonalny wyraz.Fotografie prezentowane są w dużym formacie(90×60 cm) i zachęcają widza do kontemplacji.

Prace Konrada Pollescha w technice gumy dwuchromianowej oraz brąz Van Dyke, prezentowane w nieco mniejszych formatach, wykonane ręcznie, monochromatyczne, mniej nakierowane na szczegół, jakby wyciszone, z równą siłą oddają hipnotyczne piękno Tatr i ich groźne oblicze. Siła ich wyrazu rodzi się z niedoskonałości, subtelnej odmienności każdej pracy.Konrad Pollesch z założenia nie dąży do absolutnej perfekcji w wykonaniu gum, pozwala zaistnieć różnym niedoskonałościom, by tym samym podkreślić działanie przypadku w budowaniu obrazu. Dodatkowo, nie oprawiając prac w typowe passe partout, ukazuje warstwy podłoża i warsztat twórczy. W kilku pracach wykonanych w technice gumy artysta wybrał „chropowate” podłoże, nietypowe dla tego typu techniki, ale w tym wypadku znakomicie podkreślające strukturę kamienia. (…)” Danuta Węgiel

Konrad K. Pollesch /Van Dyke

Krzysztof Wojnarowski, fotografia cyfrowa,”Kosmos”

 

Krzysztof Wojnarowski urodził się w 1964 roku w Krakowie. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest wydawcą, redaktorem, tłumaczem i fotografikiem zrzeszonym w Związku Polskich Artystów Fotografików.

Wychowywał się w atmosferze fascynacji Tatrami, a także postacią i muzyką Mieczysława Karłowicza. Po raz pierwszy oglądał Tatry jako dziecko, na fotografiach wykonanych przez kompozytora, a jednym z pierwszych utworów muzyki klasycznej, którego słuchał, był Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 – ulubiony utwór jego ojca.Uprawia letnią i zimową turystykę wysokogórską, interesuje się historią taternictwa.Od wczesnej młodości zajmuje się fotografią pejzażową, którą do niedawna traktował jako bardzo osobisty sposób obcowania z naturą, niechętnie prezentując prace w szerszym gronie. Po wieloletniej fascynacji tradycyjną fotografią czarno-białą, obecnie głównie koncentruje się na barwnej fotografii cyfrowej, próbując uchwycić ulotną grę światła w górskim krajobrazie.

W 2009 roku został zaproszony przez Muzeum Historii Fotografii do udziału w VI Krakowskiej Dekadzie Fotografii zorganizowanej dla upamiętnienia setnej rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza. Zaprezentował zbiór dwudziestu trzech prac pod tytułem Impresje karpackie. Od tego czasu otrzymuje liczne zaproszenia od muzeów i galerii sztuki w całym kraju i zagranicą, gdzie prezentuje swoje kolejne wystawy.

W 2012 roku, jako autor zdjęć, wydał wspólnie z Michałem Jagiełłą w Wydawnictwie Astraia album poetycki Tatry. Koncert na dwóch, który jest próbą nawiązania artystycznego dialogu między wierszem i obrazem.

Piękno ukryte w pejzażu Wojnarowski traktuje jako pretekst do podjęcia wyprawy w głębsze wymiary rzeczywistości oraz do odkrywania własnej przestrzeni wewnętrznej. Bardzo emocjonalny dialog z naturą stara się przełożyć na język obrazu, zdając sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe. 

Konrad K. Pollesch urodził się w 1940 roku. W latach 1958–1963studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wiele podróżował, między innymi po Austrii, Finlandii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i Szwecji. W USA przebywał dwukrotnie jako stypendysta – najpierw Fundacji Kościuszkowskiej (1979), a następnie Departamentu Stanu (1988). Zajmuje się portretem i pejzażem, a także specjalizuje się w fotografowaniu dzieł sztuki oraz dokumentowaniu wydarzeń kulturalnych. Jest autorem zdjęć do albumów z serii Muzea Świata oraz dwóch autorskich monografii o Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Współpracuje z licznymi czasopismami w kraju i za granicą. W latach 1987–1990 dokumentował działania teatru Tadeusza Kantora Cricot 2, czego efektem były wystawy: Nigdy tu już nie powrócę – fotografie z prób, Cricoteka, Kraków 1988; Kantor w fotografii Pollescha, Pałac pod Baranami, Kraków 1989; Kantor i jego teatr, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków 1992; Kantor – w drugą rocznicę śmierci, Galeria Fotografii Atelier, Kraków 1992; Tadeusz Kantorfotografato da Pollesch, Instytut Polski, Rzym, grudzień 1995 – styczeń 1996.

Od 1985 roku wykonuje zdjęcia w technice gumy dwuchromianowej. Zaprezentował je na licznych wystawach w kraju i za granicą, między innymi: 30 gum z cmentarza Remuh, Galeria Hadar, Kraków 1991; Dwadzieścia zdjęć z jednego negatywu w technice gumowej, Galeria ZPAF, Kraków 1992; Pollesch w Atucie – gumy, Galeria Klubu Fotograficznego Atut, Konin 1995; Konrad K. Pollesch – guma, Mała Galeria Fotografiki ZPAF, Toruń 1995; Gumy, Galeria Fotografii B&B, Bielsko-Biała 1996; Gumy Pollescha, Galeria Krytyków POKAZ, Warszawa, sierpień 1996; Krajobrazy, gumy, portrety, Pałac Sztuki, Kraków, czerwiec 1997.

Konrad K. Pollesch uczestniczył w wielu zbiorowych prezentacjach sztuki,między innymi:Polska współczesna fotografia artystyczna, Warszawa, Wrocław 1985; Międzynarodowe Biennale Grafiki, Kraków 1986 (odbitki gumowe); 40 lat ZPAF, Warszawa 1987;Fotografia polska 1889–1979, Nowy Jork, Chicago, Paryż, Londyn, 1979; Przemoc, seks, nostalgia, Stara Galeria ZPAF Warszawa 1989 (I nagroda w dziale „Nostalgia”).

Ma w dorobku ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, między innymi w USA, Kanadzie, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Izraelu, Czechosłowacji i we Francji.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu,w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, International Center of Photography w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress w Waszyngtonie, Muséed’Art et d’Histoire we Fryburgu oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

zpafiska • 6 października 2021


Previous Post

Next Post