zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Wystawa-instalacja Basi Budniak – Czarne serce

Wernisaż w piątek 18 czerwca o godz. 20:00, ekspozycja od 14 do 20 czerwca 2021 
w ramach Crakow Art Week Krakers. Przestrzeń dźwiękowa – Kasandra 44 / Radio Apokalipsa. 
Galeria otwarta pn. wt. 16:00–18:00, śr. czw. 14:00–18:00, sob. nd. 11:00–18:00 
oraz później do 2 lipca od środy do soboty pomiędzy od 14:00 do 18:00.

Zapisane w czarnych puszkach obrazy fotograficzne choć naświetlane precyzyjnie i długo na ścianie galerii pojawiają się jedynie na sekundę. Rzucone w przestrzeń światłem projektora jedne za drugim, mgnienie za mgnieniem, dopełnione dźwiękiem sprawiają, że zanurzamy się w rytm miasta, rytm konieczności i przypadku, rytm serca. Danuta Węgiel

Czarne serce. Światłoczuła instalacja interwencyjna. Solarigrafia. Ekspozycja od 4.07.2020; Skład Solny, Kraków, 28.09.2020. Fot. Basia Budniak.                 

Czarne serce to światłoczuła instalacja interwencyjna. Jest kamerą-sercem. Powołaną w tym kształcie z puszek otrzymanych od artystów. Artystów czujnych i czułych. Ujęta w symboliczną formę odnosi się do emocji z jakimi przyszło nam się zmagać w ostatnim czasie, naznaczonym pandemią. W czasie, kiedy zostaliśmy zamknięci w domach, z poczuciem nieopanowanego lęku, z nieutulonych emocji, wylewając frustracje w postaci słownych przepychanek czy emoji czarnych serc. Sprowadzeni do nieuchwytnego horyzontu Internetu, zalewu fake newsów, w czasie politycznego bełkotu, strachem hamowanej kościelnej transformacji, kiedy w Polsce próbuje się odebrać kobietom prymarne prawa, naturze ludzkiej unieruchomić kręgosłup, zadusić różnorodność i jej bogactwo – w takim czasie bycie czujnym jest wyzwaniem. A czułym bohaterstwem. Medium kamery-serca jest mieczem obosiecznym. Tak samo rani jak koi, a światło-czułość ukrytego materiału w środku każdej puszki to materia procesu jaki w nas zachodzi. Nie wiemy, co będzie za miesiąc, czy dwa, a doświadczenie ostatniego czasu dopiero przetwarza się w czynną myśl. Czarne serce zostało zawieszone dnia 4 lipca 2020 roku i zdjęte 17 grudnia 2020.
Naświetlało się 3984 godziny, 166 dni solarnych, 6 cykli lunarnych. Basia Budniak

Artyści w Sercu: Piotr Bujas, Ania Chromik, Ewa Ciechanowska, Tomasz Ćwiertnia, Sławomir Decyk, Beata Długosz, Patrycja Filarska, Marek Gardulski, Ania Głogowska, Joanna Gorlach, Anna Górka, Justyna Górowska, Joanna Grabowiecka, Pat Guzik, Mateusz Jarecki, Monika Jarecka, Tomasz Kaczorek, Magdalena Klarenbach, Bartolomeo Koczenasz, Basia Korona, Maciej Kozak, Wojciech Kozielski, Mikołaj Konkiewicz, Nina Kupis, Jarosław Kuśmierski, Michał Leśniowski, Maja Luxenberg, Magdalena Machnicka, Karolina Nowicka, Urszula Palusińska, Dominika Sadowska, Adrian Spuła, Franek Szpila, Katarzyna Szweda, Marek Szyryk, Światłoczuli – Michalina Hendrys i Tomek Kowalczyk, Artur Wabik, Kuba Wesołowski, Piotr Zaworski.

Nad kamerą-sercem. Zdjęcie Czarnego serca z fasady Składu Solnego w Krakowie, 17 grudnia 2020.

Eksploracja przestrzeni dźwiękowej powstała dzięki współpracy Basia Budniak z Maja Luxenberg, a najlepsze warunki do pracy zapewnili, bo zaprosili, gdzie fotografia niesie się papierem, ale jak widać też i dźwiękiem – 19 Rzek w Łodzi!

Basia Budniak – artystka wizualna, studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, którą kontynuuje w Szkole Filmowej w Łodzi. W swojej działalności artystycznej używa głównie fotografii i video, interesuje ją performatywność fotografii, traktuje wizualność jako punkt wyjścia do działań artystycznych, którymi bada przestrzenie uwikłanie człowieka w wizualność. Kieruje często uwagę na doświadczenie procesu związanego z powstawaniem obrazu, tym samym testując samo medium, nie rzadko je podważając. Ostatnio mocno eksploruje relacje człowieka i używanie fotografii jako przestrzeni cyfrowej. Interesuje ja problematyka portretu-twarzy -ciała.

Więcej na:basiabudniak.com

 

 

 

zpafiska • 13 czerwca 2021


Previous Post

Next Post