zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Wystawa: Henryk Tomasz Kaiser -EKO

Zapraszamy do Zpafgallery ( ul. Tomasza 24, Kraków) w czwartek 5.12. 2024 o godz. 18:00 na wernisaż wystawy Henryka Tomasza Kaisera „EKO”. Organizator wystawy to: Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski. Ekspozycja wystawy od 5.12.2024 do 1.01. 2025. Przerwa w udostępnianiu pomiędzy 20.12. a 14.01. 2025. Galeria otwarta od środy do soboty, pomiędzy 14:00 – 18:00.

Wzrastający konsumpcjonizm społeczeństw, który stał się wyznacznikiem współczesnej zachodniej kultury, wytwarza góry najróżniejszych odpadów, z którymi coraz trudniej się mierzyć.

EKO – fot. Henryk Tomasz Kaiser

Odpady mniej lub bardziej toksyczne, płynne, stałe i lotne, zanieczyszczające powietrze, zmieniają nasz ekosystem z coraz większą siłą. Postępują zmiany klimatyczne, rozszerza się penetracja okołoziemskiej przestrzeni kosmicznej. Zwiększa się ilość środków transportu. Powstają coraz potężniejsze maszyny wojenne. Istnieje ciągła potrzeba wzrostu gospodarczego, a zaspakajanie rosnących potrzeb jednostek i społeczeństw wydaje się koniecznością. Jednak wszystkie te zmiany, w swej masie, w  niekontrolowanym naporze, odmieniają planetę.

EKO – fot. Henryk Tomasz Kaiser

Rozumiemy już, że musimy dbać o nasze środowisko bo jesteśmy z nim symbiotycznie związani. Wypracowujemy nowe porozumienia międzynarodowe, zmniejszające zanieczyszczenie, ale w przeciągu wielu lat niewiele się zmienia. Wielcy truciciele nadal funkcjonują. Wypracowujemy nowe strategie recyklingowe, ale te, choć wprowadzane w życie, nie mają odpowiedniej skali, by zmniejszać tempo wzrostu gór śmieci. 

EKO – fot. Henryk Tomasz Kaiser

Cóż zatem pozostaje ludzkości, jeśli nie wypracuje nowych, odmiennych od obecnie panujących, alternatywnych rozwiązań na swój rozwój?

Odpowiedzi na to pytanie podjął się w swoim cyklu EKO Henryk Tomasz Kaiser. Trzy lata temu objechał obrzeża Krakowa, by sfotografować legalne i nielegalne wysypiska śmieci.

EKO – fot. Henryk Tomasz Kaiser

Stworzona dokumentacja posłużyła autorowi do wykreowania obrazu świata, do którego zmierzamy. W projekcie EKO podmiejski Kraków staje się każdym innym miejscem na Ziemi. Niemniej, zawsze na pierwszym planie odnajdujemy rzeczywiste, materialne odpady ludzkich działań.

EKO – fot. Henryk Tomasz Kaiser

W większości obrazy Henryka Tomasza Kaisera wydaje się spowijać cisza. Jedyny ślad człowieka pojawia się w fotografii jadących nocą samochodów. Na pozostałych krajobraz wyludnia się, jakbyśmy zostawiali po sobie tylko artefakty – góry śmieci. Autor roztacza przed nami przestrzenie postapokaliptyczne.

EKO – fot. Henryk Tomasz Kaiser

Tytułowe EKO, które powszechnie rozumiemy jako badanie równowagi między organizmami a środowiskiem, w wersji źródłowej z greckiego „Oikos”- znaczy dom. W najszerszym kontekście domem dla człowieka była i jest przyroda. W pracach artysty dom nabiera znaczenia miejsca zdewastowanego i opuszczonego. Rodzi się się pytanie – czy takiego domu chcemy w przyszłości. 

Trudno pozostać obojętnym wobec tego pytania. Siła fotografii Henryka Tomasza Kaisera tkwi w wywoływanych emocjach. Możemy czuć się bezradni, możemy czuć gniew i bunt, możemy chcieć zmieniać rzeczywistość. Co robić przed końcem świata?     Danuta Węgiel    

                                                   

EKO – fot. Henryk Tomasz Kaiser

Henryk Tomasz Kaiser – urodził się 13 lipca 1951 r. w Krakowie. Jest absolwentem  Politechniki Krakowskiej. Fotografią zaczął zajmować się w latach siedemdziesiątych, w ramach Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdobył około 60 nagród i akceptacji na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych. Współpracował z prasą. W latach 1978-80 kierował grupą fotograficzną „Centrum”. W 1977 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF).

W 1981 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie początkowo pracował w laboratoriach fotograficznych. Od 1987 roku Henryk Tomasz Kaiser fotografuje wyłącznie jako niezależny fotografik, współpracując z agencjami, tzw. bankami fotografii (Stock Agencies). W latach 90-tych osiągnął rekordową liczbę ponad 1500 publikacji rocznie, co stawiało go w tej dziedzinie w światowej czołówce. Jego fotografie można zobaczyć niemal wszędzie – od pocztówek przez magazyny i kalendarze po wielkie tablice reklamowe. Wśród wielu firm i czasopism wykorzystujących zdjęcia Kaisera są np. National Geographic, British Airways, General Motors, Simon & Schuster, Advertising Unlimited, Rider’s Digest, Sony, Fuji Film, Polish LOT. Członek American Society of Media Photographers (ASMP).

W 2003 r. powrócił do Krakowa. W 2009 roku wydał album fotograficzny „Kraków i My”.

Jest autorem 25 wystaw indywidualnych.

zpafiska • 29 listopada 2024


Previous Post