zpafgallery

ul. św. Tomasza 24 Kraków

Wystawa Anny Andrzejewskiej – The Family

Wystawa Anny Andrzejewskiej „The Family” została zorganizowana w ramach Crakow Art Week Krakers 2023. Zapraszamy do Galerii ZPAF/ Zpafgallery/na ul. Tomasza 24 na wernisaż wystawy, któremu będzie towarzyszyć PERFORMANCE 13.05. 2023. o godz. 16.30. Ekspozycja wystawy w ramach Krakersa 12.06.2023 – 19.06.2023. Przedłużenie wystawy od 20.05.2023 – 25.06. 2023. Organizatorzy wystawy: Okręg Krakowski ZPAF oraz Crakow Art Week Krakers 2023. Kurator wystawy: Danuta Węgiel. Galeria otwarta ww ramach Krakersa: 13.05-1.05 pomiędzy 11:00 – 18:00, natomiast 15.05. – 19.05 pomiędzy 12.00- 18.00.

Wystawa fotografii The Family zrodziła się jako projekt artystyczny a jednocześnie jako praca dyplomowa, którą autorka uzyskała stopień doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w 2018 roku.  Celem projektu, jak wielokroć podkreślała artystka było znalezienie przyczyn polaryzacji rodziny i możliwości powrotu do bliskich relacji mimo przeciwności losu. Autorka doświadczona w dzieciństwie rozwodem rodziców i wynikłym z tego powodu osamotnieniem, jako dojrzała osoba, szukała odpowiedzi na pytanie o własną tożsamość w perspektywie relacji rodzinnych. Chcąc wiedzieć, kim jest dla nich i jak ci ludzie ważni są dla niej, artystka postawiła się w roli badaczki.

Zwróciła się do swoich bliskich i dalszych członków rodziny, również tych, z którymi relacje rwały się latami by pozwolili się sportretować. Bezpośrednie uczestnictwo w projekcie członków rodziny nadało cyklowi dokumentalny charakter. Autorka chętnie fotografowała swoich bohaterów w codziennych, nieformalnych ubiorach, niekiedy z ukochanymi zwierzętami na rękach. Forma cyklu, która mogła by być zwykłą rejestracją podobizn zmienia się pod wpływem działań artystycznych autorki.

Artystka proponuje nałożenie wizerunku swojej twarzy, przygotowanej na płótnie,w nieco większej od realnych rozmiarów, na twarz portretowanej osoby. Przed fotografowaniem odpowiednio dopasowuje obraz swojej fizjonomii do fizycznych wymiarów twarzy modela. Dzięki tym performatywnym działaniom uzyskuje sugestywny i poruszający obraz zespolenia dwu twarzy.

Podobnie do dziecka, które przychodząc na świat transformuje rodzinę domagając się w niej miejsca i uwagi, również Andrzejewska swoim działaniem zmienia relacje w rodzinie. Dziecko „wrasta” w rodzinę, otwiera ją emocjonalnie. Podobnie czyni artystka.

Portret za portretem buduje swoją nową (starą) rodzinę, w której jest po prostu obecna. Zarówno autorka jak też jej bliscy otrzymują nową tożsamość. Powstaje spójne widzialne w portretach DNA rodziny. Z portretów bije moc terapeutycznego działania. Chcemy wierzyć że komunikacja, zrozumienie, akceptacja i zaufanie tak ważne w rodzinie,pojawią się na swoim miejscu.

W warstwie obrazu, zespolenie twarzy przejawia się w estetyce kubizmu. Portretowani nie są idealni. Zaburzenia proporcji przypominają nam o wewnętrznych przemianach oraz powiązanych ze sobą losach rodzinnych.

Projekt The Family w swym pierwotnym kształcie składał się z serii 21 portretów, wydrukowanych na wielkoformatowym materiale o splocie rypsowym. Autorka poprzez wykorzystanie materiału z nieobszytymi, strzępiącymi się bokami nawiązywała do osnowy i wątku jako do splecionych losów ludzi. Na wystawie w Zpafgallery zobaczymy 6 prac wielkoformatowych drukowanych na tkaninie, oraz 10 portretów prezentowanych w klasycznej formie.

Autorka The Family nie ukrywa, że ten bardzo intymny dla niej projekt nosi cechy autoterapii. Portrety wykonane na czystym tle, ekspresyjne i intensywne w wyrazie przykuwają uwagę. Jednocześnie otwierają przestrzeń do refleksji nad relacjami rodzinnymi i własną tożsamością. Danuta Węgiel

Anna Andrzejewska – specjalizuję się w fotografii, video art, instalacji, performance. W 2018 roku uzyskałem stopień doktora sztuki w zakresie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej: sztuki plastyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2019 roku jest zatrudniona w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na stanowisku adiunkta. Uczy fotografii. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jako artysta wizualny wykorzystuję w pracy fotografię, instalację, sztukę wideo i performance. W centrum jej zainteresowań  pozostaje  człowiek ze swoimi pytaniami o tożsamość, życie, przemijanie i śmierć. W trakcie studiów doktorskich zacząłem badać wykorzystanie fotografii, instalacji, performance oraz wideo jako terapeutycznego oddziaływania sztuki na pozującego i widza. Uważa, że sztuka  działa równiez  terapeutycznie na artystę, głównie w obszarze egzystencjalnej sprawczości twórczej. Prowadziła autoterapię w cyklu fotografii The Family (Rodzina) (2018). Powstał zapis kreatywnych zdjęć portretowych  rodziny autorki.  Prace Anny Andrzejewskiej były wystawiane min: w Galerii Ekstravagance w Sosnowcu, Galerii ZPAF w Warszawie, Galerii PH 21 w Budapeszcie oraz w listopadzie 2021 na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii OFF Bratislava na Słowacji, International PhotoSchweiz, Szwajcaria 2023, Rotterdam Photo, Holandia 2023. Laureatka wielu konkursów m.in.: 2014 Nominacja do Nagrody Lucie Award (Oskar fotograficzny) za video art Citizens; International Photography Awards competition (IPA), Stany Zjednoczone, 2016 I miejsce Best Cinematography dla Śledztwo ; The Inquest, We Like’Em Short Film Festival, Oregon, Stany Zjednoczone, 2017 I miejsce ; Międzynarodowy Konkurs Fotografii Cyfrowej, Cyberfoto, Częstochowa, Polska. Cykl THE FAMILY zdobył nagrodę jako Best Photo Series w konkursie Art Vue Fall Prize 2022   Zurich, Szwajcaria

  

zpafiska • 9 maja 2023


Previous Post

Next Post